The Irish Kennel Club
Online Services
Contact Us
 
Show Details
Society: Swords & District Canine Society Type of Show: All Breed Championship Show
Location: National Show Centre, Cloghran Date: 15/06/2019
GroupBreedJudge
Group 1Australian Shepherd Dog Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1Belgian Shepherd Dog Groenendael Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1Belgian Shepherd Dog Malinois Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1Belgian Shepherd Tervueren Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1Bouvier Des Flandres Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1Briard Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1Catalonian Sheepdog Long Haired Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1Collie Bearded Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 1Collie Border Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 1Collie Rough Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 1Collie Smooth Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 1German Shepherd Dog Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1German Shepherd Dog (Long Coat) Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1Old English Sheepdog Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1Picardy Sheepdog Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1Polish Lowland Sheepdog Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1Pumi Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1Pyrenean Sheepdog Mr D. Gaffney (Ire)
Group 1Schipperke Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 1Shetland Sheepdog Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 1Welsh Corgi Cardigan Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 1Welsh Corgi Pembroke Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 1White Swiss Shepherd Dog Mr D. Gaffney (Ire)
Group 2Affenpinscher C. Denk (Hun)
Group 2Bernese Mountain Dog Mr F. Quilis Bonet (ESP)
Group 2Black Russian Terrier C. Denk (Hun)
Group 2Boxer Mr F. Quilis Bonet (ESP)
Group 2Bulldog Mr F. Quilis Bonet (ESP)
Group 2Bullmastiff Mrs A. Small (Ire)
Group 2Caucasian Shepherd Dog Mr D. Gaffney (Ire)
Group 2Central Asia Shepherd Dog Mr D. Gaffney (Ire)
Group 2Dobermann Pinscher C. Denk (Hun)
Group 2Dogue de Bordeaux Mrs A. Small (Ire)
Group 2Giant Schnauzer C. Denk (Hun)
Group 2Great Dane Mrs A. Small (Ire)
Group 2Hovawart Mr D. Gaffney (Ire)
Group 2Italian Corso Dog Mr D. Gaffney (Ire)
Group 2Leonberger Mr D. Gaffney (Ire)
Group 2Mallorca Mastiff Mr D. Gaffney (Ire)
Group 2Mastiff Mr D. Gaffney (Ire)
Group 2Neapolitan Mastiff Mr D. Gaffney (Ire)
Group 2Newfoundland Mr F. Quilis Bonet (ESP)
Group 2Pinscher Miniature C. Denk (Hun)
Group 2Pyrenean Mountain Dog Mr F. Quilis Bonet (ESP)
Group 2Rottweiler Mr F. Quilis Bonet (ESP)
Group 2Schnauzer Miniature C. Denk (Hun)
Group 2Schnauzer Standard C. Denk (Hun)
Group 2Shar Pei Mrs A. Small (Ire)
Group 2St Bernard (Long Haired) Mr F. Quilis Bonet (ESP)
Group 2St Bernard (Short Haired) Mr F. Quilis Bonet (ESP)
Group 3Airedale Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3American Staffordshire Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3Australian Silky Terrier Mrs L. Lleton (Den)
Group 3Australian Terrier Mrs L. Lleton (Den)
Group 3Bedlington Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3Border Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3Bull Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3Bull Terrier Miniature Ms M. Sørum (Den)
Group 3Cairn Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3Dandie Dinmont Terrier C. Denk (Hun)
Group 3English Toy Terrier C. Denk (Hun)
Group 3Fox Terrier Smooth Haired Mrs L. Lleton (Den)
Group 3Fox Terrier Wire Haired Mrs L. Lleton (Den)
Group 3Irish Glen of Imaal Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3Irish Soft Coated Wheaten Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3Irish Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3Jack Russell Terrier C. Denk (Hun)
Group 3Kerry Blue Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3Lakeland Terrier Mrs L. Lleton (Den)
Group 3Manchester Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3Norfolk Terrier Mrs L. Lleton (Den)
Group 3Norwich Terrier Mrs L. Lleton (Den)
Group 3Parson Russell Terrier C. Denk (Hun)
Group 3Scottish Terrier Mrs L. Lleton (Den)
Group 3Sealyham Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3Skye Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3Staffordshire Bull Terrier Ms M. Sørum (Den)
Group 3Welsh Terrier C. Denk (Hun)
Group 3West Highland White Terrier Mrs L. Lleton (Den)
Group 3Yorkshire Terrier Mrs L. Lleton (Den)
Group 4Dachshund Long Haired Mrs H. Jensen (Den)
Group 4Dachshund Long Haired Kaninchen Mrs H. Jensen (Den)
Group 4Dachshund Long Haired Miniature Mrs H. Jensen (Den)
Group 4Dachshund Smooth Haired Mrs H. Jensen (Den)
Group 4Dachshund Smooth Haired Kaninchen Mrs H. Jensen (Den)
Group 4Dachshund Smooth Haired Miniature Mrs H. Jensen (Den)
Group 4Dachshund Wire Haired Mrs H. Jensen (Den)
Group 4Dachshund Wire Haired Kaninchen Mrs H. Jensen (Den)
Group 4Dachshund Wire Haired Miniature Mrs H. Jensen (Den)
Group 5Akita Inu Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5Alaskan Malamute Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5American Akita Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5Basenji Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5Chow Chow Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5German Spitz Klein Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5German Spitz Mittel Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5Japanese Shiba Inu Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5Japanese Spitz Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5Keeshond Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5Norwegian Buhund Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5Norwegian Elkhound Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5Pomeranian Mrs C. Vogels (US)
Group 5Samoyed Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5Siberian Husky Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5Swedish Lapphund Mr A. Stepinski (Pol)
Group 5Swedish Vallhund Mr A. Stepinski (Pol)
Group 6Basset Fauve de Bretagne Mrs H. Jensen (Den)
Group 6Basset Hound Mrs H. Jensen (Den)
Group 6Black and Tan Coonhound Mrs H. Jensen (Den)
Group 6Dalmatian Mrs H. Jensen (Den)
Group 6Kerry Beagle Mrs H. Jensen (Den)
Group 6Petit Basset Griffon Vendeen Mrs H. Jensen (Den)
Group 6Rhodesian Ridgeback Mrs H. Jensen (Den)
Group 7German Short Haired Pointer Mr J. Pepper (US)
Group 7German Wire Haired Pointer Mr J. Pepper (US)
Group 7Hungarian Vizsla Mr J. Pepper (US)
Group 7Hungarian Wire Haired Vizsla Mr J. Pepper (US)
Group 7Italian Spinone Mr J. Pepper (US)
Group 7Pointer Mr J. Pepper (US)
Group 7Setter English Mr J. Pepper (US)
Group 7Setter Gordon Mr J. Pepper (US)
Group 7Setter Irish Mr J. Pepper (US)
Group 7Setter Irish Red and White Mr J. Pepper (US)
Group 7Spaniel Brittany Mr J. Pepper (US)
Group 7Weimaraner Short Haired Mr J. Pepper (US)
Group 8Lagotto Romagnolo Ms J. Beke (Hun)
Group 8Portuguese Water Dog Ms J. Beke (Hun)
Group 8Retriever Chesapeake Bay Ms J. Beke (Hun)
Group 8Retriever Curly Coated Ms J. Beke (Hun)
Group 8Retriever Flat Coated Ms J. Beke (Hun)
Group 8Retriever Golden Ms J. Beke (Hun)
Group 8Retriever Labrador Ms J. Beke (Hun)
Group 8Spaniel American Cocker Ms J. Beke (Hun)
Group 8Spaniel Clumber Ms J. Beke (Hun)
Group 8Spaniel Cocker Ms J. Beke (Hun)
Group 8Spaniel English Springer Ms J. Beke (Hun)
Group 8Spaniel Irish Water Ms J. Beke (Hun)
Group 8Spaniel Welsh Springer Ms J. Beke (Hun)
Group 8Spanish Water Dog Ms J. Beke (Hun)
Group 9Bichon Frise Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 9Bolognese Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 9Boston Terrier Mrs L. Lleton (Den)
Group 9Cavalier King Charles Spaniel Mrs C. Vogels (US)
Group 9Chihuahua Long Coat Mrs L. Lleton (Den)
Group 9Chihuahua Smooth Coat Mrs L. Lleton (Den)
Group 9Chinese Crested Mrs C. Vogels (US)
Group 9French Bulldog Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 9Griffon Belge Mrs L. Lleton (Den)
Group 9Griffon Bruxellois Mrs L. Lleton (Den)
Group 9Havanese Mrs L. Lleton (Den)
Group 9Japanese Chin Mrs C. Vogels (US)
Group 9King Charles Spaniel Mrs C. Vogels (US)
Group 9Lhasa Apso Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 9Lowchen Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 9Maltese Mrs L. Lleton (Den)
Group 9Papillon Mrs C. Vogels (US)
Group 9Pekingese Mrs C. Vogels (US)
Group 9Phalene Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 9Poodle Medium Mrs C. Vogels (US)
Group 9Poodle Miniature Mrs C. Vogels (US)
Group 9Poodle Standard Mrs C. Vogels (US)
Group 9Poodle Toy Mrs C. Vogels (US)
Group 9Pug Mrs L. Lleton (Den)
Group 9Shih Tzu Mrs L. Lleton (Den)
Group 9Tibetan Spaniel Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 9Tibetan Terrier Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Group 10Afghan Hound Mrs C. Vogels (US)
Group 10Azawakh Mr J. Pepper (US)
Group 10Borzoi Mr J. Pepper (US)
Group 10Deerhound Mr J. Pepper (US)
Group 10Greyhound Mrs C. Vogels (US)
Group 10Irish Wolfhound Mr J. Pepper (US)
Group 10Italian Greyhound Mrs C. Vogels (US)
Group 10Saluki Mrs C. Vogels (US)
Group 10Sloughi Mr J. Pepper (US)
Group 10Whippet Mr J. Pepper (US)
Other ClassesGroup 1 Mr D. Gaffney (Ire)
Other ClassesGroup 2 Mr F. Quilis Bonet (ESP)
Other ClassesGroup 3 Ms M. Sørum (Den)
Other ClassesGroup 6 Mrs H. Jensen (Den)
Other ClassesGroup 7 Mr J. Pepper (US)
Other ClassesGroup 8 Ms J. Beke (Hun)
Other ClassesGroup 9 Ms E. Liljekvist Borg (SWE)
Other ClassesGroup 10 Mr J. Pepper (US)
Other ClassesGroup 4 Mrs H. Jensen (Den)
Other ClassesGroup 5 Mr A. Stepinski (Pol)
Other ClassesBest Baby Puppy in Show Miss J O'Connor (Ire)
Other ClassesBest In Show Miss J O'Connor (Ire)
Other ClassesBrace Stakes Mr J. Minchin (Ire)
Other ClassesChampion Stakes Mr J. Minchin (Ire)
Other ClassesPuppy Stakes Mr J. Minchin (Ire)
Other ClassesVeteran Stakes Mr J. Minchin (Ire)
Other ClassesJunior Handling (10-12 Years) Miss Leah Casey (Ire)
Other ClassesJunior Handling (13 -14 Years) Miss Leah Casey (Ire)
Other ClassesJunior Handling (15 -17 Years) Miss Leah Casey (Ire)