The Irish Kennel Club
Online Services
Contact Us
 
Show Details
Society: Navan Dog Club Type of Show: Group Championship Show
Location: Clonmel Date: 17/08/2019
GroupBreedJudge
Group 1Australian Shepherd Dog Mr J. Wulteputte (BE)
Group 1Belgian Shepherd Dog Groenendael Mr D Timmins (Ire)
Group 1Belgian Shepherd Tervueren Mr D Timmins (Ire)
Group 1Bouvier Des Flandres Mr D Timmins (Ire)
Group 1Briard Mr J. Wulteputte (BE)
Group 1Collie Bearded Mr J. Wulteputte (BE)
Group 1Collie Border Mr J. Wulteputte (BE)
Group 1Collie Rough Ms G. Beaden (GB)
Group 1Collie Smooth Ms G. Beaden (GB)
Group 1Czekoslovakian Wolfdog Mrs A. Cahill (Ire)
Group 1German Shepherd Dog Mr M. Kelly (Ire)
Group 1German Shepherd Dog (Long Coat) Mr M. Kelly (Ire)
Group 1Old English Sheepdog Mr J. Wulteputte (BE)
Group 1Polish Lowland Sheepdog Mrs A. Cahill (Ire)
Group 1Pumi Mrs A. Cahill (Ire)
Group 1Schipperke Mrs A. Cahill (Ire)
Group 1Shetland Sheepdog Ms G. Beaden (GB)
Group 1Welsh Corgi Cardigan Mr J. Wulteputte (BE)
Group 1Welsh Corgi Pembroke Mr J. Wulteputte (BE)
Group 1Unlisted Breeds Group 1 Mr D Timmins (Ire)
Group 2Affenpinscher Miss S. Walsh (Ire)
Group 2Bernese Mountain Dog Miss S. Walsh (Ire)
Group 2Black Russian Terrier Miss S. Walsh (Ire)
Group 2Boxer Mr J. Williams (NL)
Group 2Bulldog Mr J. Williams (NL)
Group 2Bullmastiff Mr K. Baldwin (GB)
Group 2Dobermann Pinscher Mr K. Baldwin (GB)
Group 2Dogue de Bordeaux Mr J. Williams (NL)
Group 2German Pinscher Miss S. Walsh (Ire)
Group 2Giant Schnauzer Miss S. Walsh (Ire)
Group 2Great Dane Mr K. Baldwin (GB)
Group 2Hovawart Miss S. Walsh (Ire)
Group 2Italian Corso Dog Miss S. Walsh (Ire)
Group 2Leonberger Mr S. Hourihan (Ire)
Group 2Mastiff Miss S. Walsh (Ire)
Group 2Newfoundland Miss S. Walsh (Ire)
Group 2Pinscher Miniature Miss S. Walsh (Ire)
Group 2Pyrenean Mountain Dog Miss S. Walsh (Ire)
Group 2Rottweiler Mr K. Baldwin (GB)
Group 2Schnauzer Miniature Miss S. Walsh (Ire)
Group 2Schnauzer Standard Miss S. Walsh (Ire)
Group 2Shar Pei Miss S. Walsh (Ire)
Group 2St Bernard (Long Haired) Mr J. Williams (NL)
Group 2St Bernard (Short Haired) Mr J. Williams (NL)
Group 2Unlisted Breeds Group 2 Miss S. Walsh (Ire)
Group 5Akita Inu Mr D Timmins (Ire)
Group 5Alaskan Malamute Mr S. Hourihan (Ire)
Group 5American Akita Mr S. Hourihan (Ire)
Group 5Basenji Mr D Timmins (Ire)
Group 5Canadian Eskimo Dog Mr D Timmins (Ire)
Group 5Chow Chow Mr S. Hourihan (Ire)
Group 5German Spitz Klein Mr S. Hourihan (Ire)
Group 5German Spitz Mittel Mr S. Hourihan (Ire)
Group 5Italian Volpino Mr D Timmins (Ire)
Group 5Japanese Shiba Inu Mr S. Hourihan (Ire)
Group 5Japanese Spitz Mr S. Hourihan (Ire)
Group 5Keeshond Mr S. Hourihan (Ire)
Group 5Norwegian Buhund Mr D Timmins (Ire)
Group 5Norwegian Elkhound Mr D Timmins (Ire)
Group 5Pomeranian Mr S. Hourihan (Ire)
Group 5Samoyed Mr S. Hourihan (Ire)
Group 5Siberian Husky Mr D Timmins (Ire)
Group 5Swedish Vallhund Mr S. Hourihan (Ire)
Group 5Unlisted Breeds Group 5 Mr S. Hourihan (Ire)
Other ClassesBest Breeder Group In Show Mrs P. Dempsey (Ire)
Other ClassesGroup 1 Mr D Timmins (Ire)
Other ClassesGroup 2 Mr J. Williams (NL)
Other ClassesGroup 5 Miss S. Walsh (Ire)
Other ClassesBest Baby Puppy in Show Mrs P. Dempsey (Ire)
Other ClassesChampion Stakes Mrs P. Dempsey (Ire)
Other ClassesJunior Stakes Mrs P. Dempsey (Ire)
Other ClassesPuppy Stakes Mrs P. Dempsey (Ire)
Other ClassesVeteran Stakes Mrs P. Dempsey (Ire)