The Irish Kennel Club
Online Services
Contact Us
 
Show Details
Society: Limerick & District Canine Club Type of Show: All Breed Championship Show
Location: Adare, Co Limerick Date: 23/08/2018
GroupBreedJudge
Group 1Australian Shepherd Dog Mr A. Santos (Phl)
Group 1Belgian Shepherd Dog Groenendael Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1Belgian Shepherd Dog Malinois Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1Belgian Shepherd Tervueren Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1Bouvier Des Flandres Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1Briard Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1Catalonian Sheepdog Long Haired Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1Catalonian Sheepdog Smooth Haired Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1Collie Bearded Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1Collie Border Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1Collie Rough Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1Collie Smooth Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1German Shepherd Dog Mr K. Young (GB)
Group 1German Shepherd Dog (Long Coat) Mr K. Young (GB)
Group 1Old English Sheepdog Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1Pumi Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1Schipperke Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 1Shetland Sheepdog Mr K. Young (GB)
Group 1Welsh Corgi Cardigan Mr A. Santos (Phl)
Group 1Welsh Corgi Pembroke Mr A. Santos (Phl)
Group 1White Swiss Shepherd Dog Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 2Affenpinscher Mrs C. Haller (Can)
Group 2Bernese Mountain Dog Mr K. Young (GB)
Group 2Black Russian Terrier Mrs C. Haller (Can)
Group 2Boxer Mrs C. Haller (Can)
Group 2Bulldog Mrs C. Haller (Can)
Group 2Bullmastiff Mrs C. Haller (Can)
Group 2Dobermann Pinscher Mr K. Young (GB)
Group 2Dogue de Bordeaux Mrs C. Haller (Can)
Group 2Giant Schnauzer Christine Anderson (US)
Group 2Great Dane Mr K. Young (GB)
Group 2Leonberger Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 2Mastiff Mrs C. Haller (Can)
Group 2Newfoundland Mr K. Young (GB)
Group 2Pinscher Miniature Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Group 2Pyrenean Mountain Dog Mr K. Young (GB)
Group 2Rottweiler Mr K. Young (GB)
Group 2Schnauzer Miniature Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 2Schnauzer Standard Christine Anderson (US)
Group 2Shar Pei Christine Anderson (US)
Group 2St Bernard (Long Haired) Christine Anderson (US)
Group 2St Bernard (Short Haired) Christine Anderson (US)
Group 3Airedale Terrier Ms E. Heidecker (Aus)
Group 3American Staffordshire Terrier Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 3Australian Silky Terrier Mr M. Baskaran (ESP)
Group 3Border Terrier Ms E. Heidecker (Aus)
Group 3Bull Terrier Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 3Bull Terrier Miniature Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 3Cairn Terrier Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 3Dandie Dinmont Terrier Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 3Fox Terrier Smooth Haired Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 3Fox Terrier Wire Haired Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 3Irish Glen of Imaal Terrier Ms E. Heidecker (Aus)
Group 3Irish Soft Coated Wheaten Terrier Ms E. Heidecker (Aus)
Group 3Irish Terrier Ms E. Heidecker (Aus)
Group 3Jack Russell Terrier Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 3Kerry Blue Terrier Ms E. Heidecker (Aus)
Group 3Lakeland Terrier Mr M. Baskaran (ESP)
Group 3Manchester Terrier Mr M. Baskaran (ESP)
Group 3Norfolk Terrier Mr M. Baskaran (ESP)
Group 3Norwich Terrier Mr M. Baskaran (ESP)
Group 3Parson Russell Terrier Mr M. Baskaran (ESP)
Group 3Scottish Terrier Mr M. Baskaran (ESP)
Group 3Sealyham Terrier Ms E. Heidecker (Aus)
Group 3Skye Terrier Ms E. Heidecker (Aus)
Group 3Staffordshire Bull Terrier Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 3Welsh Terrier Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 3West Highland White Terrier Mr M. Baskaran (ESP)
Group 3Yorkshire Terrier Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 4Dachshund Long Haired Mrs W. Strijbos (NL)
Group 4Dachshund Long Haired Kaninchen Mrs W. Strijbos (NL)
Group 4Dachshund Long Haired Miniature Mrs W. Strijbos (NL)
Group 4Dachshund Smooth Haired Mrs W. Strijbos (NL)
Group 4Dachshund Smooth Haired Kaninchen Mrs W. Strijbos (NL)
Group 4Dachshund Smooth Haired Miniature Mrs W. Strijbos (NL)
Group 4Dachshund Wire Haired Mrs W. Strijbos (NL)
Group 4Dachshund Wire Haired Kaninchen Mrs W. Strijbos (NL)
Group 4Dachshund Wire Haired Miniature Mrs W. Strijbos (NL)
Group 5Akita Inu Mr P. McCulloch (Ire)
Group 5Alaskan Malamute Mr P. McCulloch (Ire)
Group 5American Akita Christine Anderson (US)
Group 5Basenji Mr P. McCulloch (Ire)
Group 5Chow Chow Christine Anderson (US)
Group 5Finnish Spitz Christine Anderson (US)
Group 5German Spitz Klein Mr P. McCulloch (Ire)
Group 5German Spitz Mittel Mr P. McCulloch (Ire)
Group 5Japanese Shiba Inu Christine Anderson (US)
Group 5Japanese Spitz Mr P. McCulloch (Ire)
Group 5Keeshond Christine Anderson (US)
Group 5Norwegian Buhund Mr P. McCulloch (Ire)
Group 5Norwegian Elkhound Mr P. McCulloch (Ire)
Group 5Pharaoh Hound Mr P. McCulloch (Ire)
Group 5Pomeranian Mr P. McCulloch (Ire)
Group 5Samoyed Christine Anderson (US)
Group 5Siberian Husky Christine Anderson (US)
Group 5Swedish Vallhund Mrs C. Haller (Can)
Group 6Basset Fauve de Bretagne Mr E. Casey (Ire)
Group 6Basset Hound Mr E. Casey (Ire)
Group 6Beagle Mr E. Casey (Ire)
Group 6Dalmatian Mr E. Casey (Ire)
Group 6Grand Basset Griffon Vendeen Mr E. Casey (Ire)
Group 6Petit Basset Griffon Vendeen Mr E. Casey (Ire)
Group 6Rhodesian Ridgeback Mr E. Casey (Ire)
Group 7Bracco Italiano Mrs M. O'Donoghue (Ire)
Group 7German Long Haired Pointer Ms M. Hogarty (Ire)
Group 7German Short Haired Pointer Ms M. Hogarty (Ire)
Group 7German Wire Haired Pointer Ms M. Hogarty (Ire)
Group 7Hungarian Vizsla Mrs M. O'Donoghue (Ire)
Group 7Hungarian Wire Haired Vizsla Mrs M. O'Donoghue (Ire)
Group 7Italian Spinone Mrs M. O'Donoghue (Ire)
Group 7Large Munsterlander Mrs M. O'Donoghue (Ire)
Group 7Pointer Mrs M. O'Donoghue (Ire)
Group 7Setter English Ms M. Hogarty (Ire)
Group 7Setter Gordon Ms M. Hogarty (Ire)
Group 7Setter Irish Mrs M. O'Donoghue (Ire)
Group 7Setter Irish Red and White Ms M. Hogarty (Ire)
Group 7Spaniel Brittany Mrs M. O'Donoghue (Ire)
Group 7Weimaraner Long Haired Mrs M. O'Donoghue (Ire)
Group 7Weimaraner Short Haired Mrs M. O'Donoghue (Ire)
Group 8Kooikerhondje Mrs H. Jensen (Den)
Group 8Lagotto Romagnolo Mrs H. Jensen (Den)
Group 8Nova Scotia Duck Tolling Retriever Mrs H. Jensen (Den)
Group 8Retriever Curly Coated Mrs H. Jensen (Den)
Group 8Retriever Flat Coated Mrs H. Jensen (Den)
Group 8Retriever Golden Mrs H. Jensen (Den)
Group 8Retriever Labrador Mrs H. Jensen (Den)
Group 8Spaniel American Cocker Mrs H. Jensen (Den)
Group 8Spaniel Clumber Mrs H. Jensen (Den)
Group 8Spaniel Cocker Mrs W. Strijbos (NL)
Group 8Spaniel English Springer Mrs H. Jensen (Den)
Group 8Spaniel Irish Water Mrs H. Jensen (Den)
Group 8Spaniel Welsh Springer Mrs H. Jensen (Den)
Group 8Spanish Water Dog Mrs H. Jensen (Den)
Group 9Bichon Frise Ms E. Heidecker (Aus)
Group 9Bolognese Ms E. Heidecker (Aus)
Group 9Boston Terrier Ms E. Heidecker (Aus)
Group 9Cavalier King Charles Spaniel Ms E. Heidecker (Aus)
Group 9Chihuahua Long Coat Ms E. Heidecker (Aus)
Group 9Chihuahua Smooth Coat Ms E. Heidecker (Aus)
Group 9Chinese Crested Mr P. McCulloch (Ire)
Group 9Coton de Tulear Mr M. Baskaran (ESP)
Group 9French Bulldog Mr M. Baskaran (ESP)
Group 9Griffon Belge Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 9Griffon Bruxellois Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 9Havanese Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 9Japanese Chin Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 9King Charles Spaniel Mrs K. Butrimova (Lit)
Group 9Lhasa Apso Mr P. McCulloch (Ire)
Group 9Lowchen Mr M. Baskaran (ESP)
Group 9Maltese Mr M. Baskaran (ESP)
Group 9Papillon Mr P. McCulloch (Ire)
Group 9Pekingese Mr M. Baskaran (ESP)
Group 9Petit Brabançon Mr M. Baskaran (ESP)
Group 9Phalene Mr P. McCulloch (Ire)
Group 9Poodle Medium Mr M. Baskaran (ESP)
Group 9Poodle Miniature Mr M. Baskaran (ESP)
Group 9Poodle Standard Mr M. Baskaran (ESP)
Group 9Poodle Toy Mr M. Baskaran (ESP)
Group 9Pug Mr P. McCulloch (Ire)
Group 9Shih Tzu Ms M. Hogarty (Ire)
Group 9Tibetan Spaniel Ms M. Hogarty (Ire)
Group 9Tibetan Terrier Ms M. Hogarty (Ire)
Group 10Afghan Hound Mr A. Santos (Phl)
Group 10Borzoi Mr E. Casey (Ire)
Group 10Deerhound Mr A. Santos (Phl)
Group 10Irish Wolfhound Mr E. Casey (Ire)
Group 10Italian Greyhound Mr A. Santos (Phl)
Group 10Saluki Mr A. Santos (Phl)
Group 10Whippet Mr E. Casey (Ire)
Other ClassesGroup 1 Mrs Y Ladd-Cannon (Ire)
Other ClassesGroup 2 Mr K. Young (GB)
Other ClassesGroup 3 Mrs K. Butrimova (Lit)
Other ClassesGroup 4 Mrs W. Strijbos (NL)
Other ClassesGroup 5 Christine Anderson (US)
Other ClassesGroup 6 Mr E. Casey (Ire)
Other ClassesGroup 7 Mrs M. O'Donoghue (Ire)
Other ClassesGroup 8 Mrs H. Jensen (Den)
Other ClassesGroup 9 Mr M. Baskaran (ESP)
Other ClassesGroup 10 Mrs K. Butrimova (Lit)
Other ClassesTeam Stakes Mrs P. Leonard (Ire)
Other ClassesBest Baby Puppy in Show Mr A. Santos (Phl)
Other ClassesBest In Show Mr A. Santos (Phl)
Other ClassesBrace Stakes Mrs P. Leonard (Ire)
Other ClassesChampion Stakes Mrs P. Leonard (Ire)
Other ClassesPuppy Stakes Mrs P. Leonard (Ire)
Other ClassesVeteran Stakes Mrs P. Leonard (Ire)
Other ClassesJunior Handling (10-12 Years) Mr A. Santos (Phl)
Other ClassesJunior Handling (13 -14 Years) Mr A. Santos (Phl)
Other ClassesJunior Handling (15 -17 Years) Mr A. Santos (Phl)