The Irish Kennel Club
Online Services
Contact Us
 
Show Details
Society: Combined Canine Club Type of Show: International Championship Show
Location: CLOGHRAN Date: 19/04/2014
GroupBreedJudge
Group 1Australian Cattledog Mr. C. Hastings (Ire)
Group 1Australian Shepherd Dog Ms G. Wagner (Lux)
Group 1Belgian Shepherd Dog Groenendael Mrs M. Burke (Ire)
Group 1Belgian Shepherd Dog Malinois Mrs M. Burke (Ire)
Group 1Belgian Shepherd Tervueren Mrs M. Burke (Ire)
Group 1Bouvier Des Flandres Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Group 1Briard Mr Johan Andersson (SWE)
Group 1Catalonian Sheepdog Long Haired Mr Johan Andersson (SWE)
Group 1Collie Bearded Ms G. Wagner (Lux)
Group 1Collie Border Ms G. Wagner (Lux)
Group 1Collie Rough Ms G. Wagner (Lux)
Group 1Collie Smooth Ms G. Wagner (Lux)
Group 1German Shepherd Dog Mr D. Hall (GB)
Group 1Old English Sheepdog Ms G. Wagner (Lux)
Group 1Polish Lowland Sheepdog Mrs M. Burke (Ire)
Group 1Pumi Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Group 1Pyrenean Sheepdog Long Haired Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Group 1Schipperke Mr N Burke (Ire)
Group 1Shetland Sheepdog Ms G. Wagner (Lux)
Group 1Welsh Corgi Cardigan Ms G. Wagner (Lux)
Group 1Welsh Corgi Pembroke Ms G. Wagner (Lux)
Group 2Affenpinscher Tibor Havelka (Slo)
Group 2Bernese Mountain Dog Mr N Burke (Ire)
Group 2Black Russian Terrier Tibor Havelka (Slo)
Group 2Boxer Tibor Havelka (Slo)
Group 2Bulldog Mr J. Sauer (GER)
Group 2Bullmastiff Mr J. Sauer (GER)
Group 2Central Asia Shepherd Dog Tibor Havelka (Slo)
Group 2Dobermann Pinscher Mrs S. Harkins (GB)
Group 2Dogo Argentino Tibor Havelka (Slo)
Group 2Dogue de Bordeaux Tibor Havelka (Slo)
Group 2Giant Schnauzer Alexsey Belkin (rus)
Group 2Great Dane Mrs N. Lonner-Andersson (SWE)
Group 2Great Swiss Mountain Dog Mr Johan Andersson (SWE)
Group 2Hovawart Mr. J. Daly (Ire)
Group 2Italian Corso Dog Mr Johan Andersson (SWE)
Group 2Leonberger Mrs N. Lonner-Andersson (SWE)
Group 2Mastiff Mr J. Sauer (GER)
Group 2Neapolitan Mastiff Mr J. Sauer (GER)
Group 2Newfoundland Tibor Havelka (Slo)
Group 2Pinscher Miniature Tibor Havelka (Slo)
Group 2Pyrenean Mountain Dog Tibor Havelka (Slo)
Group 2Rottweiler Tibor Havelka (Slo)
Group 2Schnauzer Miniature Alexsey Belkin (rus)
Group 2Schnauzer Standard Alexsey Belkin (rus)
Group 2Shar Pei Mr. J. Daly (Ire)
Group 2St Bernard (Long Haired) Mrs N. Lonner-Andersson (SWE)
Group 2St Bernard (Short Haired) Mrs N. Lonner-Andersson (SWE)
Group 2Tibetan Mastiff Tibor Havelka (Slo)
Group 3Airedale Terrier Alexsey Belkin (rus)
Group 3American Staffordshire Terrier Mr M. Murphy (Ire)
Group 3Australian Silky Terrier Mrs D. Baillie (Austl)
Group 3Australian Terrier Mrs D. Baillie (Austl)
Group 3Bedlington Terrier Mrs D. Baillie (Austl)
Group 3Border Terrier Mr M. Murphy (Ire)
Group 3Bull Terrier Mr M. Murphy (Ire)
Group 3Bull Terrier Miniature Mr M. Murphy (Ire)
Group 3Cairn Terrier Mr M. Murphy (Ire)
Group 3Cesky Terrier Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Group 3Dandie Dinmont Terrier Mr M. Murphy (Ire)
Group 3English Toy Terrier Mr M. Murphy (Ire)
Group 3Fox Terrier Smooth Haired Mrs D. Baillie (Austl)
Group 3Fox Terrier Wire Haired Mrs D. Baillie (Austl)
Group 3Irish Glen of Imaal Terrier Alexsey Belkin (rus)
Group 3Irish Soft Coated Wheaten Terrier Mrs D. Baillie (Austl)
Group 3Irish Terrier Mrs D. Baillie (Austl)
Group 3Jack Russell Terrier Mrs D. Baillie (Austl)
Group 3Kerry Blue Terrier Mrs D. Baillie (Austl)
Group 3Lakeland Terrier Mrs D. Baillie (Austl)
Group 3Manchester Terrier Mrs D. Baillie (Austl)
Group 3Norfolk Terrier Mr. C. Hastings (Ire)
Group 3Norwich Terrier Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Group 3Parson Russell Terrier Mr. C. Hastings (Ire)
Group 3Scottish Terrier Mr. C. Hastings (Ire)
Group 3Sealyham Terrier Mr. C. Hastings (Ire)
Group 3Skye Terrier Mr. C. Hastings (Ire)
Group 3Staffordshire Bull Terrier Mr M. Murphy (Ire)
Group 3Welsh Terrier Mr. C. Hastings (Ire)
Group 3West Highland White Terrier Mr M. Murphy (Ire)
Group 3Yorkshire Terrier Mr M. Murphy (Ire)
Group 4Dachshund Long Haired Mr W. Wellens (NL)
Group 4Dachshund Long Haired Kaninchen Mr W. Wellens (NL)
Group 4Dachshund Long Haired Miniature Mr W. Wellens (NL)
Group 4Dachshund Smooth Haired Mr W. Wellens (NL)
Group 4Dachshund Smooth Haired Kaninchen Mr W. Wellens (NL)
Group 4Dachshund Smooth Haired Miniature Mr W. Wellens (NL)
Group 4Dachshund Wire Haired Mr W. Wellens (NL)
Group 4Dachshund Wire Haired Kaninchen Mr W. Wellens (NL)
Group 4Dachshund Wire Haired Miniature Mr W. Wellens (NL)
Group 5Akita Inu Mr. J. Daly (Ire)
Group 5Alaskan Malamute Mr. J. Daly (Ire)
Group 5American Akita Mr. J. Daly (Ire)
Group 5Basenji Mr. J. Daly (Ire)
Group 5Chow Chow Mrs D. Baillie (Austl)
Group 5Cirneco Dell Etna Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Group 5Eurasier Mr Johan Andersson (SWE)
Group 5Finnish Lapphund Mr G. Cox (Ire)
Group 5Finnish Spitz Mr G. Cox (Ire)
Group 5German Spitz Klein Mrs D. Baillie (Austl)
Group 5German Spitz Mittel Mrs D. Baillie (Austl)
Group 5Italian Volpino Mr G. Cox (Ire)
Group 5Japanese Shiba Inu Mr Johan Andersson (SWE)
Group 5Japanese Spitz Mr Johan Andersson (SWE)
Group 5Keeshond Mrs D. Baillie (Austl)
Group 5Norwegian Buhund Mr G. Cox (Ire)
Group 5Norwegian Elkhound Mr G. Cox (Ire)
Group 5Pomeranian Mrs I. McManus (GB)
Group 5Portuguese Podengo Wire Coat Miniature Mr G. Cox (Ire)
Group 5Samoyed Mrs D. Baillie (Austl)
Group 5Siberian Husky Mrs D. Baillie (Austl)
Group 5Swedish Lapphund Mr G. Cox (Ire)
Group 5Swedish Vallhund Mr G. Cox (Ire)
Group 6Basset Fauve de Bretagne Mrs L Cox (Ire)
Group 6Basset Hound Mrs L Cox (Ire)
Group 6Bavarian Mountain Scenthound Mrs L Cox (Ire)
Group 6Beagle Mrs L Cox (Ire)
Group 6Bloodhound Mrs L Cox (Ire)
Group 6Dalmatian Mrs L Cox (Ire)
Group 6Foxhound Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Group 6Grand Basset Griffon Vendeen Mrs L Cox (Ire)
Group 6Griffon Fauve de Bretagne Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Group 6Halden Hound Mrs L Cox (Ire)
Group 6Otterhound Mrs L Cox (Ire)
Group 6Petit Basset Griffon Vendeen Mrs L Cox (Ire)
Group 6Rhodesian Ridgeback Mrs L Cox (Ire)
Group 7Bracco Italiano Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7German Long Haired Pointer Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7German Short Haired Pointer Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7German Wire Haired Pointer Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7Hungarian Vizsla Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7Hungarian Wire Haired Vizsla Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7Italian Spinone Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7Large Munsterlander Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7Pointer Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7Setter English Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7Setter Gordon Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7Setter Irish Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7Setter Irish Red and White Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7Spaniel Brittany Mrs B. Ladd (Ire)
Group 7Weimaraner Short Haired Mrs B. Ladd (Ire)
Group 8Kooikerhondje Alexsey Belkin (rus)
Group 8Lagotto Romagnolo Alexsey Belkin (rus)
Group 8Nova Scotia Duck Tolling Retriever Mrs M. Burke (Ire)
Group 8Portuguese Water Dog Alexsey Belkin (rus)
Group 8Retriever Chesapeake Bay Alexsey Belkin (rus)
Group 8Retriever Curly Coated Alexsey Belkin (rus)
Group 8Retriever Flat Coated Alexsey Belkin (rus)
Group 8Retriever Golden Mrs N. Lonner-Andersson (SWE)
Group 8Retriever Labrador Alexsey Belkin (rus)
Group 8Spaniel American Cocker Mr Johan Andersson (SWE)
Group 8Spaniel Clumber Alexsey Belkin (rus)
Group 8Spaniel Cocker Mr Johan Andersson (SWE)
Group 8Spaniel English Springer Alexsey Belkin (rus)
Group 8Spaniel Field Mrs M. Burke (Ire)
Group 8Spaniel Irish Water Alexsey Belkin (rus)
Group 8Spaniel Sussex Alexsey Belkin (rus)
Group 8Spaniel Welsh Springer Mr Johan Andersson (SWE)
Group 8Spanish Water Dog Mrs M. Burke (Ire)
Group 9Bichon Frise Ms T. Urek (Slo)
Group 9Bolognese Mr G. Cox (Ire)
Group 9Boston Terrier Mr W. Wellens (NL)
Group 9Cavalier King Charles Spaniel Ms T. Urek (Slo)
Group 9Chihuahua Long Coat Mrs I. McManus (GB)
Group 9Chihuahua Smooth Coat Mrs I. McManus (GB)
Group 9Chinese Crested Mr G. Cox (Ire)
Group 9Coton de Tulear Mr G. Cox (Ire)
Group 9French Bulldog Ms T. Urek (Slo)
Group 9Griffon Belge Ms T. Urek (Slo)
Group 9Griffon Bruxellois Ms T. Urek (Slo)
Group 9Havanese Ms T. Urek (Slo)
Group 9Japanese Chin Mr G. Cox (Ire)
Group 9King Charles Spaniel Ms T. Urek (Slo)
Group 9Lhasa Apso Mrs N. Lonner-Andersson (SWE)
Group 9Lowchen Ms T. Urek (Slo)
Group 9Maltese Ms T. Urek (Slo)
Group 9Papillon Ms T. Urek (Slo)
Group 9Pekingese Mr G. Cox (Ire)
Group 9Petit Brabançon Ms T. Urek (Slo)
Group 9Phalene Ms T. Urek (Slo)
Group 9Poodle Medium Ms T. Urek (Slo)
Group 9Poodle Miniature Ms T. Urek (Slo)
Group 9Poodle Standard Ms T. Urek (Slo)
Group 9Poodle Toy Ms T. Urek (Slo)
Group 9Pug Mrs I. McManus (GB)
Group 9Shih Tzu Ms T. Urek (Slo)
Group 9Tibetan Spaniel Mr Johan Andersson (SWE)
Group 9Tibetan Terrier Mr Johan Andersson (SWE)
Group 10Afghan Hound Mr G. Jipping (NL)
Group 10Azawakh Mr G. Jipping (NL)
Group 10Borzoi Mr G. Jipping (NL)
Group 10Deerhound Mr G. Jipping (NL)
Group 10Greyhound Mr G. Jipping (NL)
Group 10Irish Wolfhound Mr G. Jipping (NL)
Group 10Italian Greyhound Mr G. Jipping (NL)
Group 10Saluki Mr G. Jipping (NL)
Group 10Sloughi Mr G. Jipping (NL)
Group 10Whippet Mr G. Jipping (NL)
Other ClassesGroup 1 Mr. C. Hastings (Ire)
Other ClassesGroup 2 Tibor Havelka (Slo)
Other ClassesGroup 3 Alexsey Belkin (rus)
Other ClassesGroup 4 Mr W. Wellens (NL)
Other ClassesGroup 5 Mr. J. Daly (Ire)
Other ClassesGroup 6 Mrs L Cox (Ire)
Other ClassesGroup 7 Mrs B. Ladd (Ire)
Other ClassesGroup 8 Alexsey Belkin (rus)
Other ClassesGroup 9 Mr N Burke (Ire)
Other ClassesGroup 10 Mr G. Jipping (NL)
Other ClassesPuppy Group 1 Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesPuppy Group 2 Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesPuppy Group 3 Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesPuppy Group 4 Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesPuppy Group 5 Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesPuppy Group 6 Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesPuppy Group 7 Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesPuppy Group 8 Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesPuppy Group 9 Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesPuppy Group 10 Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesTeam Stakes Mrs H. Hegarty (Ire)
Other ClassesVeteran Best In Show Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesBest Baby Puppy in Show Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesBest In Show Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesPuppy Best In Show Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesBrace Stakes Mrs H. Hegarty (Ire)
Other ClassesChampion Stakes Mrs H. Hegarty (Ire)
Other ClassesJunior Stakes Mrs H. Hegarty (Ire)
Other ClassesJunior Handling (10-12 Years) Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesJunior Handling (13 -14 Years) Ms R. Kazlauskaite (Lit)
Other ClassesJunior Handling (15 -17 Years) Ms R. Kazlauskaite (Lit)