The Irish Kennel Club
Online Services
Contact Us
 
Show Details
Society: Tralee & District Canine Club Type of Show: All Breed Championship Show
Location: KERRY Date: 24/08/2013
GroupBreedJudge
Group 1Australian Cattledog Mr A. Zee (Tai)
Group 1Australian Shepherd Dog Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 1Beauceron Mr A. Zee (Tai)
Group 1Belgian Shepherd Dog Groenendael Ms P. Junehall (SWE)
Group 1Belgian Shepherd Dog Malinois Ms P. Junehall (SWE)
Group 1Belgian Shepherd Tervueren Ms P. Junehall (SWE)
Group 1Bouvier Des Flandres Miss K. Lawless (Ire)
Group 1Briard Miss K. Lawless (Ire)
Group 1Catalonian Sheepdog Long Haired Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 1Catalonian Sheepdog Smooth Haired Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 1Collie Bearded Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 1Collie Border Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 1Collie Rough Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 1German Shepherd Dog Mr A. Balmer (Ire)
Group 1Hungarian Puli Miss K. Lawless (Ire)
Group 1Old English Sheepdog Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 1Polish Lowland Sheepdog Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 1Pumi Mr A. Zee (Tai)
Group 1Schipperke Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 1Shetland Sheepdog Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 1Welsh Corgi Cardigan Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 1Welsh Corgi Pembroke Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 1White Swiss Shepherd Dog Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 2Affenpinscher Ms P. Junehall (SWE)
Group 2Bernese Mountain Dog Ms P. Junehall (SWE)
Group 2Black Russian Terrier Ms P. Junehall (SWE)
Group 2Boxer Mr F. La Rocca (Ital)
Group 2Bulldog Fr B. Timby (US)
Group 2Bullmastiff Mr F. La Rocca (Ital)
Group 2Dobermann Pinscher Ms P. Junehall (SWE)
Group 2Dogo Argentino Ms P. Junehall (SWE)
Group 2Dogue de Bordeaux Mr F. La Rocca (Ital)
Group 2German Pinscher Mr H Tonks (Ire)
Group 2Giant Schnauzer Mr P. Roosenboom (BE)
Group 2Great Dane Ms P. Junehall (SWE)
Group 2Hovawart Mr H Tonks (Ire)
Group 2Leonberger Mr F. La Rocca (Ital)
Group 2Mastiff Mr F. La Rocca (Ital)
Group 2Neapolitan Mastiff Mr F. La Rocca (Ital)
Group 2Newfoundland Ms P. Junehall (SWE)
Group 2Pinscher Miniature Mr H Tonks (Ire)
Group 2Pyrenean Mountain Dog Ms P. Junehall (SWE)
Group 2Rottweiler Mr F. La Rocca (Ital)
Group 2Schnauzer Miniature Ms P. Junehall (SWE)
Group 2Schnauzer Standard Mr P. Roosenboom (BE)
Group 2Shar Pei Ms P. Junehall (SWE)
Group 2St Bernard (Long Haired) Ms P. Junehall (SWE)
Group 2St Bernard (Short Haired) Ms P. Junehall (SWE)
Group 2Tibetan Mastiff Mr H Tonks (Ire)
Group 3Airedale Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3American Staffordshire Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Australian Silky Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Australian Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Border Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Bull Terrier Mr N. Hammond (Ire)
Group 3Bull Terrier Miniature Mr N. Hammond (Ire)
Group 3Cairn Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Cesky Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Dandie Dinmont Terrier Mr N. Hammond (Ire)
Group 3English Toy Terrier Mr N. Hammond (Ire)
Group 3Fox Terrier Smooth Haired Mr A. Zee (Tai)
Group 3Fox Terrier Wire Haired Mr A. Zee (Tai)
Group 3Irish Glen of Imaal Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Irish Soft Coated Wheaten Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Irish Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Jack Russell Terrier Mr N. Hammond (Ire)
Group 3Kerry Blue Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Lakeland Terrier Mr N. Hammond (Ire)
Group 3Manchester Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Norfolk Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Norwich Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Parson Russell Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Scottish Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Sealyham Terrier Mr N. Hammond (Ire)
Group 3Skye Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Staffordshire Bull Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Welsh Terrier Mr N. Hammond (Ire)
Group 3West Highland White Terrier Mr A. Zee (Tai)
Group 3Yorkshire Terrier Mr N. Hammond (Ire)
Group 4Dachshund Long Haired Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 4Dachshund Long Haired Kaninchen Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 4Dachshund Long Haired Miniature Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 4Dachshund Smooth Haired Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 4Dachshund Smooth Haired Kaninchen Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 4Dachshund Smooth Haired Miniature Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 4Dachshund Wire Haired Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 4Dachshund Wire Haired Kaninchen Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 4Dachshund Wire Haired Miniature Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 5Akita Inu Mr P. Roosenboom (BE)
Group 5Alaskan Malamute Mr L. Hjorth (Nor)
Group 5American Akita Mr P. Roosenboom (BE)
Group 5Basenji Mr L. Hjorth (Nor)
Group 5Canadian Eskimo Dog Mr L. Hjorth (Nor)
Group 5Chow Chow Mr P. Roosenboom (BE)
Group 5Eurasier Mr L. Hjorth (Nor)
Group 5Finnish Lapphund Mr L. Hjorth (Nor)
Group 5Finnish Spitz Fr B. Timby (US)
Group 5German Spitz Klein Mr L. Hjorth (Nor)
Group 5German Spitz Mittel Mr L. Hjorth (Nor)
Group 5Japanese Shiba Inu Fr B. Timby (US)
Group 5Japanese Spitz Mr L. Hjorth (Nor)
Group 5Keeshond Fr B. Timby (US)
Group 5Norwegian Buhund Mr L. Hjorth (Nor)
Group 5Norwegian Elkhound Mr L. Hjorth (Nor)
Group 5Pharaoh Hound Mr L. Hjorth (Nor)
Group 5Pomeranian Mr L. Hjorth (Nor)
Group 5Samoyed Mr P. Roosenboom (BE)
Group 5Siberian Husky Mr P. Roosenboom (BE)
Group 5Swedish Lapphund Mr L. Hjorth (Nor)
Group 5Swedish Vallhund Mr L. Hjorth (Nor)
Group 6Basset Fauve de Bretagne Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 6Basset Hound Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 6Bavarian Mountain Scenthound Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 6Beagle Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 6Dalmatian Fr B. Timby (US)
Group 6Grand Basset Griffon Vendeen Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 6Griffon Fauve de Bretagne Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 6Otterhound Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 6Petit Basset Griffon Vendeen Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 6Rhodesian Ridgeback Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 6Treeing Walker Coonhound Mr A. Garach Domech (ESP)
Group 7Bracco Italiano Mr J Muldoon (Ire)
Group 7German Long Haired Pointer Mr J Muldoon (Ire)
Group 7German Short Haired Pointer Mrs T. Dennis (Austl)
Group 7German Wire Haired Pointer Mr J Muldoon (Ire)
Group 7Hungarian Vizsla Mrs T. Dennis (Austl)
Group 7Hungarian Wire Haired Vizsla Mrs T. Dennis (Austl)
Group 7Italian Spinone Mr J Muldoon (Ire)
Group 7Large Munsterlander Mr J Muldoon (Ire)
Group 7Pointer Mrs T. Dennis (Austl)
Group 7Setter English Mrs T. Dennis (Austl)
Group 7Setter Gordon Mrs T. Dennis (Austl)
Group 7Setter Irish Mrs T. Dennis (Austl)
Group 7Setter Irish Red and White Mrs T. Dennis (Austl)
Group 7Spaniel Brittany Mr J Muldoon (Ire)
Group 7Weimaraner Long Haired Mrs T. Dennis (Austl)
Group 7Weimaraner Short Haired Mrs T. Dennis (Austl)
Group 8Kooikerhondje Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 8Lagotto Romagnolo Mr H Tonks (Ire)
Group 8Nova Scotia Duck Tolling Retriever Mr H Tonks (Ire)
Group 8Portuguese Water Dog Mr H Tonks (Ire)
Group 8Retriever Chesapeake Bay Ms P. Itkonen (FI)
Group 8Retriever Curly Coated Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 8Retriever Flat Coated Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 8Retriever Golden Ms P. Itkonen (FI)
Group 8Retriever Labrador Ms P. Itkonen (FI)
Group 8Spaniel American Cocker Mr H Tonks (Ire)
Group 8Spaniel Clumber Ms P. Itkonen (FI)
Group 8Spaniel Cocker Mrs T. Dennis (Austl)
Group 8Spaniel English Springer Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 8Spaniel Field Mr H Tonks (Ire)
Group 8Spaniel Irish Water Ms P. Itkonen (FI)
Group 8Spaniel Sussex Mr H Tonks (Ire)
Group 8Spaniel Welsh Springer Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 8Spanish Water Dog Ms E. Ruskovaara (FI)
Group 9Bichon Frise Fr B. Timby (US)
Group 9Bolognese Mr H Tonks (Ire)
Group 9Boston Terrier Mr P. Roosenboom (BE)
Group 9Cavalier King Charles Spaniel Mr C. Saevich (Arg)
Group 9Chihuahua Long Coat Mr C. Saevich (Arg)
Group 9Chihuahua Smooth Coat Mr C. Saevich (Arg)
Group 9Chinese Crested Fr B. Timby (US)
Group 9Coton de Tulear Mr H Tonks (Ire)
Group 9French Bulldog Mr P. Roosenboom (BE)
Group 9Griffon Belge Mr H Tonks (Ire)
Group 9Griffon Bruxellois Mr H Tonks (Ire)
Group 9Havanese Mr C. Saevich (Arg)
Group 9Japanese Chin Mr C. Saevich (Arg)
Group 9King Charles Spaniel Mr H Tonks (Ire)
Group 9Lhasa Apso Fr B. Timby (US)
Group 9Lowchen Fr B. Timby (US)
Group 9Maltese Mr C. Saevich (Arg)
Group 9Papillon Mr C. Saevich (Arg)
Group 9Pekingese Mr C. Saevich (Arg)
Group 9Petit Brabançon Mr H Tonks (Ire)
Group 9Phalene Mr C. Saevich (Arg)
Group 9Poodle Medium Fr B. Timby (US)
Group 9Poodle Miniature Fr B. Timby (US)
Group 9Poodle Standard Fr B. Timby (US)
Group 9Poodle Toy Fr B. Timby (US)
Group 9Pug Mr P. Roosenboom (BE)
Group 9Russkiy Toy Long Haired Mr A. Zee (Tai)
Group 9Russkiy Toy Smooth Haired Mr A. Zee (Tai)
Group 9Shih Tzu Mr C. Saevich (Arg)
Group 9Tibetan Spaniel Fr B. Timby (US)
Group 9Tibetan Terrier Fr B. Timby (US)
Group 10Afghan Hound Mr L. Hjorth (Nor)
Group 10Borzoi Mr L. Hjorth (Nor)
Group 10Deerhound Mr L. Hjorth (Nor)
Group 10Greyhound Mr L. Hjorth (Nor)
Group 10Irish Wolfhound Mr L. Hjorth (Nor)
Group 10Italian Greyhound Mr L. Hjorth (Nor)
Group 10Saluki Mr L. Hjorth (Nor)
Group 10Sloughi Mr L. Hjorth (Nor)
Group 10Whippet Mr L. Hjorth (Nor)
Other ClassesGroup 1 Mr A. Garach Domech (ESP)
Other ClassesGroup 2 Mr A. Zee (Tai)
Other ClassesGroup 3 Mr A. Zee (Tai)
Other ClassesGroup 4 Mr C. Saevich (Arg)
Other ClassesGroup 5 Mr H Tonks (Ire)
Other ClassesGroup 6 Mr L. Hjorth (Nor)
Other ClassesGroup 7 Mrs T. Dennis (Austl)
Other ClassesGroup 8 Ms E. Ruskovaara (FI)
Other ClassesGroup 9 Mr L. Hjorth (Nor)
Other ClassesGroup 10 Mr F. La Rocca (Ital)
Other ClassesTeam Stakes Mrs B. Banbury (GB)
Other ClassesBest Baby Puppy in Show Mr N. Hammond (Ire)
Other ClassesBest In Show Mr N. Hammond (Ire)
Other ClassesBrace Stakes Mrs B. Banbury (GB)
Other ClassesChampion Stakes Mrs B. Banbury (GB)
Other ClassesPuppy Stakes Mrs B. Banbury (GB)
Other ClassesVeteran Stakes Mrs B. Banbury (GB)
Other ClassesJunior Handling (10-12 Years) Mr N. Hammond (Ire)
Other ClassesJunior Handling (13 -14 Years) Mr N. Hammond (Ire)
Other ClassesJunior Handling (15 -17 Years) Mr N. Hammond (Ire)